Justyna Żukowska

Zagrożenia dla papug w naszych domachToksyczne opary. Ptaki mają zupełnie inną budowę układu oddechowego niż ssaki. Wszelkie szkodliwe substancje wchłaniane tą drogą są dla nich nieporównywalnie bardziej niebezpieczne niż dla ludzi, nawet dla niemowląt. Oprócz typowo toksycznych substancji (farby, lakiery itp.) papugom zagrażają także te, które dla nas są bezpieczne lub prawie nieszkodliwe: opary teflonu, środki owadobójcze (np. popularne kostki przeciw komarom wkładane do kontaktu), substancje zapachowe, dym z papierosów. Z tego też powodu klatka z papugą nie może stać w kuchni, gdzie szkodliwych oparów jest najwięcej.

Gorące garnki i patelnie, żelazko. Niestety, bardzo bolesna śmierć od poparzeń przypada papugom w udziale dość często. Papugi nie mogą wiedzieć, bo skąd, że rosół w garnku jest gorący, a ptaki poruszają się zbyt szybko, żebyśmy zdążyli zareagować, nawet jak nam się wydaje, że pilnujemy i mamy nad wszystkim kontrolę.

Toksyczne ozdoby. Czasem mamy na półkach ozdoby, które nie wzbudzają naszych podejrzeń, a które mogą być śmiertelnym zagrożeniem dla papug. Należą do nich np. wszelkiego rodzaju świeczki, z parafiny lub żelowe, figurki z różnych materiałów, ozdobne ramki do obrazków itp. Trzeba pamiętać, że wiele z substancji używanych do produkcji takich ozdób jest bardzo toksycznych, a papugi nie są ewolucyjnie przystosowane do życia w ludzkim mieszkaniu, więc instynkt im nie podpowie, że, dajmy na to, klej użyty do umocowania ozdób do ramki jest na bazie związków ołowiu. Fizyczną niemożliwością jest zlikwidowanie wszystkich zagrożeń dla papug w mieszkaniu, bo choćby fornir w meblach czy niektóre substancje w tynku są trujące, jednak w miarę możliwości trzeba unikać zostawiania w dostępnych miejscach przedmiotów zrobionych z toksycznych substancji.

Kwiatki doniczkowe. Większość roślin doniczkowych jest dla papug trująca. Nie należy liczyć na to, że instynkt podpowie papudze, które rośliny są niebezpieczne. Instynkt jest wynikiem ewolucji, a ta odbywała się w zupełnie innych warunkach. Większość papug traktuje zielone rośliny jak pożywienie, tak też potraktuje nasze kwiatki na parapecie. A to będzie śmiertelne spotkanie - albo dla papugi, albo dla kwiatka. Warto też pamiętać, że jeśli nawet sama roślinka nie jest trująca, to ptak może się zatruć ziemią z dodatkiem nawozów lub z grzybami, które lubią się rozwijać w doniczkach.oknoUchylone okno. Nawet jeśli jest uchylone tylko odrobinę i za firanką, nie liczmy na to, że papuga nie zainteresuje się szparą bądź się w nią nie zmieści. Papuga na dworze, o ile nie zostanie od razu zjedzona przez drapieżnika, spanikuje w zupełnie obcym otoczeniu i nie znajdzie drogi powrotnej. Przypadki, kiedy udaje się odzyskać zbiega, są bardzo rzadkie.

Przewody elektryczne. Papugi są bardzo pomysłowe, jeśli chodzi o dostawanie się nawet do dobrze ukrytych i zabezpieczonych kabli. Z jakiegoś powodu te małe szkodniki wyjątkowo chętnie gryzą przewody, nawet jak mają pod dostatkiem gałązek i zabawek. Poza tym, że mogą narobić dużych szkód w naszym sprzęcie, to rozdziobanie kabla pod napięciem może być tragiczne dla ptaka.

Szpary za meblami. Papugi, a zwłaszcza samiczki, ciągną do ciasnych, trudno dostępnych miejsc, czy to z ciekawości, czy pchane instynktem szukania dziupli. Szczególnie niebezpieczne są szpary takiej wielkości, że papuga się w nie zmieści, ale zaklinuje.
Copyright by serwis e-Papugi, 2010